Finské zkušenosti s vlky
V týdnu 21. – 25. října zorganizovala AOPK ČR v rámci projektu Prospective LIFE návštěvu zástupců finského projektu LIFE BOREALWOLF.
Hlavním tématem byla výměna zkušeností s ochranou a managementem vlka obecného v České republice a ve Finsku. Čeští zástupci se seznámili s ochranou vlků ve Finsku. Na části území totiž dochází k eliminaci vlka z důvodu ochrany endemického soba karelského. Vlk zde patří do přílohy V směrnice o stanovištích a jeho populaci je tedy možné regulovat lovem. Na zbytku finského území je vlk řazen, stejně jako v ČR, do přílohy IV a je přísně chráněn.
Ve Finsku nejsou hlavním problémem v soužití s vlkem útoky na hospodářská zvířata, ale škody způsobené vlkem na loveckých psech. Finsko je totiž tradiční loveckou zemí, kde je každý pátý občan lovcem. Úřady každoročně proplácejí náhrady za 50 loveckých psů zabitých vlkem při výkonu loveckého práva a pracují na testování speciálních ochranných vest pro lovecké psy. Také byl představem systém podpor v obou zemích, včetně náhrad škod. I když není soužití vlka s chovem hospodářských zvířat ve Finsku tak problematické (i počet chovaných ovcí je v rozlohou větším Finsku stejný jako u nás), finští kolegové se zajímali i o český Standard na ochranu hospodářských zvířat před útoky velkých šelem, využití pasteveckých psů a podpory, které jsou v České republice chovatelům hospodářských zvířat nabízeny. Podpora našich chovatelů (pořízení preventivních opatření z Operačního programu Životní prostředí, náhrady přímých škod dle zákona č. 115/2000 Sb., náhrada újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku výskytu vlka obecného) byla finskými kolegy hodnocena jako nadstandardní.
Diskutovaly se také otázky genetického monitoringu a výzkumu vlčí populace, vyšetřování nelegálního zabíjení, telemetrického sledování vlků, práce s veřejností a management problematických jedinců.
Během týdenní akce finští experti navštívili CHKO Beskydy, odchovnu tetřevů Lesů ČR v Krásné a národní park Šumava. Zástupci ČSOP Salamandr jim představili úskalí ochrany ovcí před vlky v turisticky exponovaných Beskydech. S ochranou hospodářských zvířat před útoky vlka za pomoci pasteveckých psů se pak seznámili u chovatele Romana Cieslara v Bystřici u Nýdku v Moravskoslezském kraji.
Setkání se za českou stranu zúčastnili zástupci Ministerstva životního prostředí, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Policejního prezídia a kolegové z národního parku Šumava a Krkonošského národního parku.
Foto: Archiv AOPK ČR