O zkušenostech s chovem pasteveckých psů
S návratem vlka do naší krajiny vyvstala také nutnost přistoupit k ochraně pasoucích se hospodářských zvířat.
Drtivá většina chovatelů při ní využívá zejména fyzických překážek, jako jsou elektrické ohradníky či pevné ohrady, které doplňují o změnu organizace pastvy či využití košárů pro zahánění zvířat na noc.
Přibývá však také chovatelů, kteří se rozhodli navázat na dávnou evropskou tradici a pořídit si vedle kvalitního oplocení také pasteveckého psa. Tedy psa, který je úzce navázán na stádo zvířat, jež hlídá, a výstražnými projevy zahání všechny vetřelce – ať už jde o vlky, či krkavce. Taková kombinace preventivních opatření se ukazuje jako nejefektivnější, s účinností až 95 %.
Jedním z takových chovatelů je František Groessl z ČSOP Libosváry, který již několik let využívá pastevecké psy jako ochranu před útoky vlků při pastvě ovcí, koz i skotu. Níže naleznete odkazy na několik článků, které věnoval právě tématu chovu pasteveckých psů a v nichž zodpovídá některé časté související dotazy.
Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
Kdy pastevečtí psi spí a odpočívají, když jsou stále na stráži?
Kolik je potřeba pasteveckých psů na jednu ohradu?
Nechcete na hlídání ovcí psa z útulku? Nechceme
Připomínáme, že i na pořízení pasteveckého psa lze čerpat finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí. O možnostech financování se více dozvíte zde.
Foto: ČSOP Libosváry