Podezřele krotcí vlci na Kokořínsku?
Nikoli. Chování, které je zachyceno na videu lesních dělníků, není ničím výjimečným.
Videozáznam vlka, který se pohybuje v lese poblíž těžebního stroje, natočili na Kokořínsku lesní dělníci.
„Takové chování není u divoce žijících zvířat, tedy i vlků, ničím výjimečným. Mají strach z člověka, ale nespojují si jej s traktory, auty a stroji vůbec. Známe to všichni koneckonců z přírodopisných dokumentů z Afriky - lidé se mohou přiblížit v autě k divoce žijícím zvířatům na několik metrů a pořídit jejich úchvatné záběry.
Genetické analýzy potvrdily, že vlčí smečka žijící v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj je příbuzná s vlky ze Saské Lužice. V Německu se vlci objevili poprvé kolem roku 2000 a za tu dobu byli již také mnohokrát spatřeni z nákladních vozidel nebo aut, aniž by došlo k bezdůvodnému útoku na člověka. Vlk na Kokořínsku se tedy choval zcela standardně. Mohlo jít také o mladá, zvědavá zvířata,“ vysvětluje Martin Strnad, expert Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se velkým šelmám dlouhodobě věnuje.
Lidé mají o chování vlků dlouhodobě zažitou představu, která však zcela neodpovídá realitě. Vlk ke svému životu nepotřebuje hluboké lesy, ale přizpůsobí se i životu v hospodářské krajině osídlené lidmi. Důležitý je pro něj dostatek potravy a klid. Vlci pak mohou přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jejich teritorium na ně často bezprostředně navazuje. Vlky lze občas zahlédnout nebo i potkat či vyplašit při průchodu krajinou. V takovém případě ale vlk nemusí zběsile utíkat pryč. Může člověka nejprve chvíli pozorovat, než situaci vyhodnotí. Vlci jsou totiž zvědavá zvířata. Oproti člověku za dne také hůře vidí, a proto jejich reakce může být opožděná. Po vyhodnocení situace však vlk odběhne. Ačkoliv jsou vlci aktivní zejména večer a v noci, lze je spatřit i ve dne. Může se jednat o jedince, které něco vyplašilo při denním odpočinku a kteří hledají nový úkryt.
Více informací o návratu vlků do České republiky najdete na specilaizované stránce www.navratvlku.cz, kterou spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ĆR.
Zdroj článku: AOPK ČR
Foto: Štěpán Rozenkranz, NP Šumava