Vlk v Polsku zastřelen poté, co napadl ženu a dvě děti
Incident se odehrál před několika dny na jihovýchodě Polska, v oblasti pohoří Bieszczady, jen kousek od hranic se Slovenskem a Ukrajinou.
Zde došlo k pokousání dvou dětí ve věku 8 a 10 let. Naštěstí byly pouze lehce zraněny a ještě týž den propuštěny z nemocnice domů. Tatáž šelma údajně před několika týdny napadla ženu v místním kempu.
Již po první události bylo Generálním ředitelstvím pro ochranu životního prostředí vydáno rozhodnutí o odstřelu šelmy, vlka se však podařilo ulovit až po dalším incidentu. Následná pitva neprokázala, že by trpěl vzteklinou či jinou nemocí. Zkoumání jeho genetického původu na Varšavské univerzitě v Ústavu genetiky a biotechnologií, která disponuje největší databází genotypů vlků z celého Polska, ukázalo, že vlk nevykazuje známky křížení se psy v posledních dvou generacích a pochází z místní vlčí populace.
Neobvyklé chování daného vlka, který se nebál přiblížit k lidem, může podle odborníků naznačovat jeho dřívější kontakty s lidmi. Jisté indicie (krátké a poškozené drápy, typické u psů držených v kotci na betonové podlaze) vedou k domněnkám, že šelma mohla být držena v zajetí. To je v daném regionu přetrvávající nelegální praxí. Vlk si také mohl na lidskou přítomnost zvyknout prostřednictvím krmení nastraženými masitými návnadami, a proto vyhledávat zbytky potravy blízko lidských obydlí.
Nakonec připomínáme, že od roku 1974 není evidován případ napadení zdravým a volně žijícím vlkem. Oproti tomu se potýkáme s 1100 napadeními lidí domácím psem ročně.
Zdroje: