Zabezpečení stád v Německu
V pondělí 6. 5. 2019 zorganizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) výjezd za příklady dobré praxe zabezpečení stád před vlky do Spolkové republiky Německo. Výjezd byl součástí projektu LIFE České středohoří.
Do Saska-Anhaltska vycestovali zájemci z řad chovatelů z oblastí s výskytem vlků, kynologové i zástupci nevládních organizací a pracovníci AOPK ČR z ústředí i správ CHKO. V německé obci Kühren se setkali se členy spolku Herdenschutz+Hund (Ochrana stád plus pes), Sasko-Anhaltsko. Tento spolek v čele s předsedou a zkušeným chovatelem pasteveckých psů Swenem Kellerem se mimo chovu hospodářských zvířat (ovce, kozy, skot) zabývá především výchovou, hodnocením a certifikací pasteveckých psů v Sasku Anhaltsku. Je schopen také poskytnout rychlou pomoc chovatelům, na jejichž doposud nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata zaútočí vlci. Zapůjčí jim psy z "roty rychlého nasazení" a pomůže s rychlou instalací elektrických ohradníků.
Ve spolupráci se státními institucemi a neziskovými organizacemi se také podílí na rozvoji a testování účinných možností preventivního zabezpečení stád, které je dnes pro soužití vlka a člověka v kulturní krajině nezbytné.
Pracovníci agentury a chovatelé se tak mohli na vlastní kůži přesvědčit o tom, jak správně pracují pastevečtí psi ve stádu přímo na pastvině nebo si vyzkoušet stavbu ohradníků pomocí nejnovějších technologií (např. systém RAPA). V rámci celého dne na farmě přímo ve vlčím teritoriu se našel i prostor na zodpovězení množství dotazů a výměnu zkušeností.
Jeden z českých chovatelů, pan Milan Slunéčko, hodnotí návštěvu slovy: „Na vlastní oči jsme mohli vidět, jak v praxi vypadá funkční zabezpečení stád proti útokům vlků. Je pravdou, že je náročnější a dražší, ale již několik let úspěšně odolává čím dál více se rozšiřujícím se smečkám v okolí. Podle vyjádření místních odborníků, instruktorů dělá elektrická ohrada 85 % úspěchu a zbytek je na psovi. Nikdo z místních sedláků, kteří tento systém používají, na rozdíl od ostatních nikdy neměl útok na svá zvířata.
Nejsem jako chovatel žádným vítačem vlků, jen sleduji jejich postupný návrat. Proto jsem již před lety se syny dovezl z Maďarska od nejlepších chovatelů komondorů feny tohoto plemene z čistě pracovních linií tohoto plemene. Všichni jejich předci pocházejí z Transylvánie, tedy z oblasti, kde je největší koncentrace velkých predátorů v Evropě. Pes, který se neosvědčí, je nemilosrdně utracen, nebo prostě roztrhán vlky a medvědy. Proto bych apeloval na ty chovatele, kteří si chtějí pořídit pasteveckého psa ke svému stádu, nenaleťte na reklamu různých chovatelů z různých chovatelských stanic a rychle vykvašených odborníků na pastevecké psy. Buď si zajeďtte pro štěně ke stádu do Rumunska, nebo oslovte zdejší praktické chovatele. I proto jsme na začátku roku při Svazu chovatelů ovcí a koz založili Klub pracovních pasteveckých psů, ve kterém se sdružují praktičtí chovatelé psů z pracovních linií. Všichni jejich psi fungují jako strážní psi 24 hodin u stád v oblastech s výskytem vlkú na našem území, jistě vám budou nápomocní při výběru štěněte přímo pro vás do vašich podmínek, výběru vhodného plemene podle vašich zkušeností se psy, při jejich výchově u stáda, nápravách chování. Ostatně, také je vám budou i hodnotit jako rozhodčí při praktických zkouškách z výkonu, protože je sepsán nový zkušební řád pro pastevecké psy.“
Autor úvodního snímku: Tomáš Krajča