Materiály o vlcích ke stažení
Vyd. Společnost pro karpatskú zver, 2011.
Co dělat v případě, že potkáte vlka v přírodě a jaké jsou hlavní zásady táboření v oblastech s výskytem vlka?
Podrobný návod, který by vás měl provést místním šetřením a pomoci při vyplňování protokolu o škodách způsobených na hospodářských zvířatech. Jsou v něm představeny specifika napadení a usmrcení zvířete vlkem, která pomohou při zkoumání původce škody určit, zda se opravdu jednalo o tuto šelmu. Naleznete zde také informace o tom, jakých okolností si je třeba v průběhu místního šetření všímat a jaké detaily zaznamenávat. URČEN PRO ORGÁNY PROVÁDĚJÍCÍ MÍSTNÍ ŠETŘENÍ A OHLEDÁNÍ ŠKODY ZPŮSOBENÉ VLKEM NA HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘATECH.
Stručné informace o tom, co dělat při setkání s vlkem.
Tato příručka je určena primárně pro chovatele hospodářských zvířat (zejména ovcí) a komplexně představuje základy problematiky ochrany stád prostřednictvím pasteveckých psů.
V publikaci je největší prostor věnován samotnému chovu pasteveckých psů: jejich výchově, správné socializaci a s nimi spojeným specifickým požadavkům na přístup chovatele. Také jsou zde představeny problémy, které mohou při výchově pasteveckých psů nastat a nadnesena jejich možná řešení.
Doporučení Spolkového úřadu ochrany přírody k ochraně zvířat na pastvinách a oborové zvěře před vlkem. Konkrétní požadavky na doporučená preventivní opatření. BfN-Skripten 530, 2019.
- Prvním krokem je vyplnění části C) Hospodářská zvířata, a to pro každé usmrcené zvíře zvlášť. U zraněných zvířat se vyplňuje pouze ve zvláštních případech, kdy je nutné situaci zaznamenat. (Pokud tedy byly usmrceny např. 4 ovce, tato část bude mít 4 samostatné listy).
- Následuje část B) Zabezpečení.
- Volitelná část D) Výzkum se vyplňuje pouze v případech, kdy jsou odebírány vzorky uvedené u jednotlivých zvířat v části C, nebo v případech, kdy jsou na místě dokumentovány další pobytové znaky (stopy, trus, srst, moč, krev apod.) určené pro další výzkum.
- Část A) Lokalita a celkový přehled se vyplňuje na závěr.