Proč je prevence proti útokům vlků na hospodářská zvířata důležitá?
Foto: Jana Juráková
Bez preventivní ochrany stád domácích zvířat se vlci mohou naučit chodit pro snadno dostupnou potravu.
Většinou jsou to ovce, v menší míře také kozy nebo zvěř ve farmových chovech. V oblastech, kde se vlci vyskytují nově, se chovatelé většinou uchýlí k ochranným opatřením až teprve poté, kdy jejich stáda či stáda někoho v okolí byla napadena vlkem. Pozorování posledních let v Sasku však ukazují, že k tomu v místech, kde se vlčí populace již etablovala, v důsledku účinných ochranných opatření dochází mnohem méně. [1]
Zkušenosti z německé Lužice či Beskyd ukazují, že škodám je možné s velkou účinností předcházet. Mezi osvědčené metody patří:
- zabezpečení zvířat pevnou ohradou v kombinaci s elektrickým ohradníkem,
- zahánění domácích zvířat na noc do salaší či košárů, obehnaných navíc elektrickým ohradníkem,
- pro zvýšení účinnosti lze okolo el. ohradníků ještě natáhnout lanko, na kterém jsou s rozestupem pověšeny vlající praporky, tzv. zradidla,
- trvalá přítomnost pasteveckých psů, zejména pro stáda s větším počtem zvířat. Doporučují se 2 psi na cca 100 ovcí. Pro velká stáda nad sto ovcí je však lepší mít psů více – bližší informace viz standard Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem.
Žádné opatření není stoprocentní a každý chovatel má jiné potřeby závisející na prostředí, kde ovce chová, a také na počtu chovaných zvířat. Pro co nejlepší fungování těchto opatření je vhodná kombinace některé z výše doporučených ohrad s přítomností pasteveckého psa.
Finanční podpora preventivních opatření před útoky velkých šelem je poskytována z Operačního programu Životní prostředí. Po několikaměsíční přestávce mohou chovatelé opět získat podporu na realizaci zabezpečení svých chovů ve výši až 100 %. Oproti předcházejícímu období se podařilo podmínky a administraci dotace významně zjednodušit. Jedná o takzvané zjednodušené metody vykazování, platbu za provedené opatření bez administrativy.
Od 1. 1. 2023 je nově také možnost žádat o náhradu zvýšených nákladů na pastvu hospodářských zvířat v oblastech s opakovaným výskytem vlka obecného na základě novely vyhlášky č. 432/2005 Sb, která stanovuje podmínky a způsob poskytování finanční náhrady za újmu vzniklou omezením zemědělského hospodaření. Žádosti o újmu se podávají na regionální pracoviště AOPK ČR nebo na správy národních parků od 1. ledna do 31. března. Nárokovat lze újmu za celý kalendářní rok 2022.
Podrobnější informace o možnosti čerpat dotaci z OPŽP i o náhradě újmy naleznete v záložce Možnosti financování.
[1] Převzato a upraveno z Managementplan für den Wolf in Sachsen, vyd. Staatsministerium für Umwelt und Landwirschaft, 2014, str. 24.